Whippet - vipet

Vipeti vypadají jako, pro veřejnost známější plemeno, greyhound, který je však mnohem větší. Vipet je pes elegantní, velmi inteligentní, přítulný, laskavý, poslušný a oddaně milující svého pána. Rozlišujeme vipety se zaměřením na výstavy - šlechtěni na krásu a na dostihy - šlechtěni na rychlost.

Plemeno whippet (v češtině též vipet) vzniklo koncem 19. století křížením greyhoundů a teriérů. Jsou to psi zrození k běhu. Na krátkých vzdálenostech mohou dosáhnout rychlosti až 60km za hodinu.

Kdo má rád adrenalinový sport, napětí, chuť vítězství ,ale také čas, který se psům musí věnovat, pak je tento pes pro Vás ten pravý.

 

Popis:
Výška v kohoutku: fena - max. 48 cm, pes - max. 51 cm
Váha: fena - 7-12 kg, pes - 9-14 kg
Srst: bez zápachu, krátká, absolutně nenáročná na údržbu
Barva srsti je rozmanitá: žíhaná, písková, černá, bílá, bílá s plotnami různé barvy, modrá
Věk: 12-15let
Temperament: jelikož jsou to psi s dobrým zrakem a zároveň lovci, dokážou bez problémů zakousnout např. myš, na druhé straně dokážou společně žít s papoušky, kočkami a jinými zvířaty.
Stavba těla: svaly vipeta jsou velmi zřetelné, krásně dlouhé a celkově takový pes působí elegantně. Krátké složené uši, úzká hlava protáhlá v jemný dlouhý čenich. Hluboký hrudník, dlouhé končetiny, dlouhý ocas, táhnoucí se k zemi, v globále působící aerodynamickým tvarem.

  

Vipet patří mezi nejpříjemnější společníky jak v teple a pohodlí domova, tak ve sportu. Je nadmíru čistotný, loužím a blátu se vyhýbá velkým obloukem. V porovnání s ostatními druhy chrtů je přátelštější a otevřenější povahy, snadno se přizpůsobí a vždy má chuť hrát si a mazlit se.

Snadno přilne ke svému pánovi, neméně pak k jeho dětem, ke kterým je doslova něžný a starostlivý.

Stává se tak téměř jakousi jejich „chůvou". Svou přízeň a lásku rozděluje mezi všechny členy rodiny, neposlouchá jen jednoho pána. Nemá problémy ani s cizími lidmi, nebojí se jich, ani se nechová dominantně, naopak se klidně nechá pohladit. Mezi jeho přednosti patří bleskové reakce a vynikající obratnost, která společně s vysokou počáteční rychlostí tvoří dokonalé předpoklady pro lovce. Při lovu mu nechybí odvaha a dokáže chytře a okamžitě taktizovat.

Je nad míru šťasten, pokud má druhého vipetího kamaráda a není sám. Jsou to velmi citlivá zvířata, a proto by nikdy neměla být vychovávaná tvrdým způsobem. Vipeti jsou velmi vnímaví a chybným zacházením by tak mohlo dojít k poškození psychiky nebo i fyzické stránky. Určitě je dobré si před pořízením tohoto pejska pročíst o nich literaturu, která je v Čechách bohužel stále velmi těžko dostupná. Doporučujeme být proto ve spojení s chovatelem, který Vám určitě rád se vším poradí. Krátkosrstý vipet je velmi citlivý na chlad. Má rád teplo a měkká místa, proto je potřeba chovat jej v bytě.

Péče a výcvik

Vipeti jsou poslušní a inteligentní, jejich výcvik je snadný. Rádi se naučí vše, co je pro ně zároveň i hrou. Pozor však na trestání, tito psi jsou velice citliví, mohlo by je to poznamenat. Už vůbec nepoužíváme fyzické tresty, mohl by se úplně uzavřít, což by mělo tragické následky. Vipet má vrozenou rychlost a běh je jeho přirozeností, stejnou měrou je i poslušný, uplatní se tedy jak v agility, tak i v coursingu, nebo dostizích. Na výstavách vás oslní svým sebevědomím, téměř až exhibicionismem. Co se týče péče, je třeba psa udržovat v teple, jelikož jeho srst nemá podsadu, takže je nemyslitelné, aby žil venku u boudy nebo v kotci! Přesto potřebuje volnost, nemůžeme ho na celý život uvázat na vodítko. Nesmíme však zapomenout na to, že vipet je především chrt a bývá vždy připraven pronásledovat „kořist". Je třeba si uvědomit, že může neočekávaně nastat situace - kočka, zajíc a nebo třeba jen kus papíru v pohybu a vipeta neodvoláte. Na ulici patří na vodítko, ve městě, při nastupování a vystupování z auta, vycházení z domu apod. Rozhodně se nevyplácí lovecký instinkt podceňovat. Ideálním způsobem vybití energie jsou jakékoliv pohybové aktivity - především dostihy a coursing. Vipet nezapáchá a nevyžaduje časté koupání, které se ani nedoporučuje, protože má jakýsi „ochranný filtr" a ten se obnovuje jen velmi pomalu.

Vipet je elegantní společenský pes, velmi oddaný svému pánovi.